Mistrzostwa Makroregionalne – dolnośląsko-lubuskie: startowali Hetmaniki

W Hotelu St.George w Kudowie-Zdroju zakończyły się eliminacje do Mistrzostw Polski Juniorów – Mistrzostwa Makroregionalne – strefy dolnośląsko-lubuskiej.

W grupie chłopców do lat 9 wystartowało 4 juniorów Hetmana: Jakub Romero-Sobas, Maciej Perucki, Kacper Kazubski i Mateusz Kowalski.

Po 5 dniach zmagań czwórka zawodników z Hetmana Wrocław zakończyła turniej w drugiej części tabeli, do końca walcząc o pierwszą “10”. Mimo że żaden z Hetmaników nie awansował do Mistrzostw Polski, pokazaliśmy, że nie odbiegamy od regionalnej czołówki. Niestety na wynikach zaważył początek turnieju: debiutancka trema i nawyki z szachów szybkich nie pozwoliły cieszyć się z awansu.

Miejsca naszych zawodników:
11 – Jakub Romero-Sobas 4/9 pkt
12 – Kacper Kazubski 4/9 pkt
14 – Maciek Perucki 4/9 pkt
15 – Mateusz Kowalski 3,5 pkt, który przez problemy zdrowotne zagrał “tylko” 7 partii.


Kuba wydawał się najrówniej grającym zawodnikiem, ale i jemu zdarzały się partie “błyskawiczne”. Błysnął w ósmej rundzie, kiedy wygrał końcówkę goniec + 5 pionów przeciw wieży z 3 pionami. Szkoda, że w ostatniej rundzie nie udało się wygrać partii z przewagą figury w partii z przeciwnikiem, który ostatecznie zajął 4 miejsce. Zadecydowała błędnie przeliczona wymiana.

Kacper, mimo niższej kategorii, nie odbiegał już umiejętnościami od pozostałej ekipy. Pokazał ogromną wolę walki. W partiach, w których w wyniku przeoczeń tracił materiał, tak naciskał na przeciwników, że sami prosili o remisy.

Maciej na początku przegrywał z zawodnikami, z którymi do tej pory nie tracił nawet połowy punktu. Niestety “wejście na właściwe tory” zajęło kilka rund. Szkoda ostatniej rundy, gdzie został źle obliczona kombinacja matowa.

Mateusz na początku turnieju walczył z niedyspozycją pokarmową, ale ostatecznie stanął do walki. I co by było gdyby do dyspozycji miał jeszcze dwie szanse na wygraną? 🙂

Pełne wyniki: Grupa C-9 Do finałów Mistrzostw Polski awansowało sześciu najlepszych zawodników.