HETMAŃSKA
SZKÓŁKA SZACHOWA

Terminarz i grupy szkoleniowe
Komunikaty [10.06.2018]
Zalecane turnieje

  NAJBLIŻSZE TURNIEJE

2-3.06.2018 
Czerwcowy Wyścig po Kategorie

09.06.2018 
OMW dla dzieci do lat 9, 11, 14

23.06.2018 
Blitz - VI turniej

24.06.2018 
Turniej Czekoladowy

25.06.2018 
OMW w Szachach Szybkich 6. 

09.07.2018 
OMW w Szachach Szybkich 7. 

06.08.2018 
OMW w Szachach Szybkich 8. 

08.09.2018 
OMW dla dzieci do lat 9, 11, 14

10.09.2018 
OMW w Szachach Szybkich 9. 

29.09.2018 
Blitz - VII turniej

08.10.2018 
OMW w Szachach Szybkich 10. 

27.10.2018 
OMW dla dzieci do lat 9, 11, 14
Blitz - VIII turniej

17.11.2018 
Blitz - IX turniej

08.12.2018 
Blitz - X turniej

Partner - MUKS MDK Śródmieście Wrocław

 

 

Otwarte Mistrzostwa Wrocławskiego Klubu Szachowego GANT HETMAN - 10-12 i 17-19 maja 2013r.

alt

 

Mistrzostwa WKSz GANT HETMAN zakończone! Tytuł Mistrza Hetmana na rok 2013 zdobył:

 

1. PIOTR TWORZYDŁO 7.0 pkt

Gratulujemy naszemu reprezentantowi!  Pozostałe miejsca na podium:

2. JAKUB ŻEBERSKI 7.0 pkt
3. ALEKSANDER DOBROWOLSKI 6.5 pkt

Najlepszy junior i odkrycie turnieju:  4. WITOLD OSZCZANOWSKI 6.5 pkt

Mistrzostwa WKSz GANT HETMAN okazały się jednym z mocniejszych turniejów we Wrocławiu w ostatnich kilku miesiącach. W imprezie z pulą nagród 1800 zł i nagrodami rzeczowymi wzięło udział ponad 40 zawodników!


WYNIKI | LISTA ZAWODNIKÓW KOMUNIKAT


RUNDA:  I   II  III  IV  V  VI VII VIII IX GALERIA - Z HISTORII MISTRZOSTW 

  

Przy szachownicach pojawili się doskonali zawodnicy jak IM Jakub Żeberski (2364 elo) i m Aleksander Dobrowolski (2335 elo). Średni ranking Elo pierwszej dwudziestki zawodników wynosi 2015, a pierwszej dziesiątki aż 2141 punkty! 

  

 16. Runda IX: Niesamowity finisz Piotra! I mamy Mistrza!

Ostatnia runda zapowiadała się jako "runda przyjaźni". Pierwsze siedem partii zakończyło się remisami, w tym pojedynek ucznia i mistrza: Krzysztof Kanicki uszczknął punkt Jakubowi Żebrskiemu. I nie był to remis bez znaczenia. Na pozostałych szachownicach czołówki trwała ostra walka. Witold Oszczanowski dość niespodziewanie szybko stracił lekką figurę, ale miał dochodzącego piona. Aleksander Dobrowolski wytrzymał napór i odniósł zwycięstwo, co zapewniło mu miejsce na podium!

W pojedynku Piotra Tworzydło z Filipem Zombirtem długo utrzymywała się równowaga materialna, ale Piotr doprowadził przeciwnika do stanu stresującego niedoczasu i powoli zdobywał przewagę pozycyjną, którą zamienił na zwycięstwo!

I było to zwycięstwo na wagę tytułu MISTRZA HETMANA! Wielkie gratulacje!

 

 

 

 15. Runda VIII: Jak w największych turniejach!

W Mistrzostwach Hetmana jak w największych światowych zawodach: czołówka na remis ... za wyjątkiem Witolda Oszczanowskiego, który zwyciężając z Aleksandrem Kumalą zrównał się punktami z Jakubem Żeberskim! Jutro arcytrudny i bardzo ciekawy pojedynek z Aleksandrem Dobrowolskim!

Aż 6 zawodników ma szanse na podium!

 14. Runda VII: Odkrycie turnieju!

Już można stwierdzić, że odkryciem turnieju jest ... Witold Oszczanowski (MUKS MDK Śródmiescie Wrocław)! Cenny remis wywalczony z J.Żeberskim sprawia, że w Mistrzostwach wszytko jeszcze możliwe!

Do podium zgłosił akces nasz zawodnik - Piotr Tworzydło, który pokonał Jerzego Kubienia! Nie ustępuje Aleksander Dobrowolski!

Czyżby wszytko rozstrzygnęło się w ostatniej rundzie?

 

 

 13. Runda VI: I mamy samodzielnego lidera...

Aż 99 ruchów potrzebowali Jakub Żeberski i Jerzy Kubień do rozstrzygnięcia partii. Wygrał faworyt, obejmując tym samym samodzielne prowadzenie w turnieju.

Na drugim miejscu znajduje się obecnie Witold Oszczanowski (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), który pokonał naszego zawodnika Filipa Zombirta i jutro zmierzy się z liderem. Juniorzy sprawiali już niespodzianki w tych Mistrzostwach...

Natomiast - ku naszemu pokrzepieniu - Piotr Tworzydło zwyciężył jednego z faworytów turnieju, Aleksandra Dobrowolskiego.

Partia wkrótce :)

Bardzo pouczającą miniaturę rozegrał reprezentant gospodarzy, Jarosław Wielosz, który czarnymi nie dał żadnych szans Damianowi Ładzie:

12. Przed VI rundą: Jakub Żeberski nie lekceważy przeciwnika

Marek Ścisły: Czy przygotowuje się Pan specjalnie na piątkową partię z J. Kubieniem?

Jakub Żeberski: Tak. Wszak od wyniku tej partii może dużo zależeć w końcowej klasyfikacji.
Sposób przygotowań jest jednak moją tajemnicą. Mogę jedynie zdradzić, iż moje przygotowanie uwzględnia zarówno fazę debiutową, jak i aspekty psychologiczne. Nie ukrywam, że Jurek jest moim bardzo dobrym przyjacielem i stąd partia będzie niezwykle trudna.

MŚ: Jaki macie Panowie bilans spotkań?

JŻ: Nie wiem :) Graliśmy razem wielokrotnie w szachy szybkie. W szachach klasycznych spotkaliśmy się dawno temu w zwycięskich dla Jerzego Kubienia Mistrzostwach Wrocławia. Partia zakończyła się remisem - broniłem pozycję Philidora w końcówce wieżowej.
Częściej gramy razem w jednej drużynie niż przeciwko sobie. I tak również bardzo dawno temu - w zeszłym wieku -wywalczyliśmy awans do Ekstraklasy szachowej z WKSz Gant Hetman Wrocław, a później awans do 1 ligi, i dalej już bez Jurka, do Ekstraklasy w barwach BKSz Prokonex Brzeg.

 

 11. Runda V: Pierwsze starcie gigantów

altPo czwartej rundzie już wyklarowała się grupa, która powalczy między sobą o czołowe nagrody. I już w V rundzie mieliśmy pojedynek "na szczycie". W meczu Aleksander Dobrowolski (ASSz Miedź Legnica) - Jerzy Kubień (Wieża Pęgów) padł remis.

W partii Michał Chrzanowski (KS AZS Politechnika Wrocław) - Jakub Żeberski (UKS SP3 w Bogatyni) zwycięstwo faworyta, ale jak po partii wspominał, nie była to łatwa wygrana.

Warto dodać, że czołowi zawodnicy grają w oddzielnej sali gry, gdzie mają zagwarantowany idealny spokój, co jak podkreśla Aleksander Jankowski - organizator i jednocześnie sędzia turnieju - zawodnicy bardzo sobie chwalą.

Natomiast w sali głównej, oprócz zmagań szachowych, obserwujemy wśród młodych zawodników duże zainteresowanie... krzesłami klubowymi! Na wielu z nich widnieją tabliczki z personaliami znanych wrocławskich szachistów i najmłodsi zawodnicy zabiegają, na jakim krześle chcą rozgrywać swoje partie :) Widać, że pomysł prezesa Wiesława Lewickiego, na zrobienie swoistej szachowej galerii sław, już budzi bardzo pozytywne emocje.

Jakub Żeberski ocenia dotychczasowy przebieg turnieju: Po pierwszym weekendzie w Hetmanie wszyscy są bardzo zmęczeni i nabierają sił na dalszą grę. Praktycznie na każdej szachownicy trwała zażarta walka do samego końca. Turniej obfituje w niedoczasy, taktyczne ataki a także techniczną realizację pozycyjnych przewag. Niżej utytułowani zawodnicy nie ustępują pola faworytom i wyrwać każdy punkt, zwycięstwo jest niezwykle ciężko. Nad całością trzyma piecze organizator i sędzia turnieju Aleksander Jankowski, który dba zarówno o sportowy przebieg zawodów jak i dobre samopoczucie zawodników – najlepsza kawa w mieście!

A poniżej wspominana wcześniej, bardzo ciekawa partia Michała Chrzanowskiego z Jakubem Żeberskim:

 

 10. Runda IV: Wszytko wraca do normy?

altPo czwartej rundzie na prowadzeniu trzech zawodników, którzy byli "rozstawieni" z numerami 1-3. Co prawda w kolejności odwrotnej niż na liście startowej, ale gwarantuje to więcej emocji w kolejnych rundach.

Jedna - przykra dla nas niespodzianka - Sebastian Paszkiewicz przegrał z niżej notowanym zawodnikiem: Witoldem Oszczanowskim (MUKS MDK Śródmiescie Wrocław).

Wciąż w czołówce Łukasz Lipski, który tym razem zainkasował punkt bez walki.

Bardzo ładną partię w tej rundzie zaliczył Filip Zombirt, który pokonał białymi Czesława Sawczuka:

 9. Runda III: Krzysztof Puszczewicz - reaktywacja!

altTym razem faworyci nie zawiedli i solidarnie wygrali. Rewelacja początkowych rund - Łukasz Lipski (11 lat! - KSz Polonia Wrocław) - nie dał rady bardziej doświadczonemu Jerzemu  Kubieniowi (Wieża Pęgów), ale agresywny styl młodego zawodnika słusznie budzi szacunek.

Natomiast na odległej 16 szachownicy w wewnętrznym klubowym pojedynku Krzysztof Puszczewicz pokonał Marka Ścisłego (obaj WKSz GANT Hetman). Autor wspaniałej serii e-booków w szachowej miniaturce wykorzystał "podręcznikowy" błąd rywala. Na pocieszenie Marka Ścisłego - podobny błąd: pion na b6 - można było zobaczyć w arcymistrzowskiej partii Macukiewicz - Ustinow (Moskwa, 1972).

 

8. Pula nagród

altZ przyjemnością informujemy, iż pula nagród prezentuje się następująco:

1. miejsce - 750 zł + puchar, 2. miejsce - 550 zł + puchar, 3. miejsce - 350 zł + puchar, 4. miejscie - 150

5 - 10 miejsce - nagrody książkowe, 11 - 16 miejsce - suweniry.

Dodatkowo trzech najlepszych zawodników Hetmana, oraz trzech najlepszych juniorów otrzyma puchary.

 

 

 7. Runda II: Trudno być faworytem.

 

W II rundzie niespodzianka goni niespodziankę.

Jakub Żeberski (UKS SP3 w Bogatyni) zremisował z naszym zawodnikiem Jarosławem Wieloszem! Aczkolwiek nie jest to sensacja, gdyż pan Jarosław prezentuje ostatnio wysoką formę - przypominamy niedawne zwycięstwo w OMW w szachach szybkich. 

altAleksander Dobrowolski (ASSz Miedź Legnica) stracił punkty z Aleksandrem Kumalą (KKS Ormuzd Kartuzy), a Sebastian Paszkiewicz (WKSz GANT Hetman) przegrał z Norbertem Grzesikiem (MKS Pogoń Oleśnica). No coż, jesteśmy bardzo gościnni bowiem Artur Mencfel i Krzysztof Puszczewicz oddali punkty rywalom...

 

 

 

 

 6. RUNDA I: juniorzy w natarciu!

Od mocnego uderzenia rozpoczęły się Mistrzostwa Hetmana i to za sprawą najmłodszych zawodników!

Do dużej niespodzianki doszło w partii Marcina Somyka (MUKS MDK Fabryczna Wrocław) z Bartoszem Kosińskim (MUKS MDK Śródmieście Wrocław). Niżej notowany i młodszy zawodnik Śródmieścia po dwugodzinnej walce wywalczył cenny remis.

 

altWręcz sensacyjne rozstrzygnięcie zapadło w pojedynku Łukasz Lipski (KSz Polonia Wrocław) - Krzysztof Puszczewicz (WKSz GANT Hetman), w którym zawodnik gospodarza turnieju, nie chcąc stracić chociażby połowy punktu, w bardzo wyrównanej partii podjął ryzyko w końcówce. Niestety, tym razem ryzyko nie opłaciło się - Łukasz Lipski wykorzystał swoją szansę i zaskakując wszystkich, zwyciężył!

 

 

 

 

 5. WHO IS WHO?

Rozpoczynamy prezentację zawodników, którzy wystąpią w naszych mistrzostwach!

Piotr Bienias
Mistrz Hetmana za 2012r.
Wychowanek MDK Wieluń, a potem członek klubu LKS "Park" Starzenice, w ramach którego uczestniczył w finałach MPJ w Karpaczu i II Lidze Juniorów.
Zawodnik WKSz Gant Hetmana od 2012r., z którym rozegrał 3 partie w II Lidze w Łazach (2 wygrane i 1 porażka).

Krzysztof Kolasiński
Zawodnik MUKS MDK Fabrycznej, Polonii Wrocław, a obecnie WKSz GANT Hetman.
Finalista Mistrzostw Polski juniorów w szachach.
Trener szachowy.
Kompozytor i wykonawca jazzrockowy.

Jerzy Kubień [więcej...]
Mistrz FIDE od 1982r. Wicemistrz Polski juniorów do lat 20 z 1971r. Drużynowy mistrz Polski w szachach błyskawicznych (z AZS Politechnika Wrocławska) z 1991r.

Sebastian Paszkiewicz
Miłośnik szachów i nauk ścisłych.
W latach 90-tych członek klubu Skoczek Kłodzko, były mistrz Województwa Wałbrzyskiego juniorów i finalista Mistrzostw Polski Juniorów do lat 18.
Obecnie kandydat na mistrza, wspierający drużynę WKSz GANT Hetman.

Jakub Żeberski [więcej...]
Mistrz międzynarodowy od 2007 roku.
Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 kwietnia 2007 r., z wynikiem 2438 punktów zajmował wówczas 40. miejsce wśród polskich szachistów. Trener szachowy w MDK Fabryczna Wrocław.

 

   4. CELE TURNIEJU

Podstawowym celem turnieju Otwartych Mistrzostw jest wyłonienie "hetmańskiego mistrza", ale dla ogromnej większości zawodników impreza daje inne możliwości. Organizator turnieju - Aleksander Jankowski - wyjaśnia pozostałe cele turnieju.

 

"Mamy nadzieję stworzyć turniej, który będzie bardzo atrakcyjny dla szerokiego grona zawodników. Mistrzostwa odbędą się tuż po egzaminach maturalnych, a jeszcze przed sesją na uczelniach wyższych. Jest on też również dobrą alternatywą dla osób, które ze względów finansowych, lub czasowych nie mogą wziąć udziału w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, które odbędą się w Legnicy.

Otwarte Mistrzostwa WKSz GANT HETMAN są rozgrywane w dwa weekendy, co przy stosunkowo niskim wpisowym, pozwala pogodzić obowiązki zawodowe z przyjemnością gry w szachy. Liczymy na dużą frekwencję, gdyż turniej jest otwarty już dla zawodników od III kategorii altmęskiej(II kobiecej), co pozwala wielu graczom na grę z dużo wyżej notowanymi zawodnikami. Taka sytuacja rzadko ma miejsce we Wrocławiu, z uwagi na kryteria silniejszych turniejów, niedopuszczających do udziału zawodników z niższymi rankingami. Dodatkowo, jest to ukłon w stronę kobiet mających II kategorię szachową, gdyż takie zawodniczki mają bardzo mało możliwości wyrobienia norm na I kategorię - aby ją zdobyć, muszą grać w minimum 9-rundowych turniejach, do których jednak nie mają wstępu z uwagi na zbyt niski ranking.

W turnieju będzie możliwość zdobycia kategorii do kandydata na mistrza włącznie, a jeśli frekwencja dopisze w większą ilość wyżej notowanych zawodników, to nawet będzie istniała możliwość zdobycia normy na mistrza krajowego."

   

 3. Z HISTORII MISTRZOSTW

Mistrzowie WKSz HETMANA wyłonieni w turniejach otwartych - ostatnie lata:

2012r. - II Bienias Piotr, 1732 8.0pkt.
2011r. - I+ Somyk Marcin, 1931 7.0pkt.
2010r. -  I++ Krawczyk Andrzej 2137 6.5pkt.

  

 2. BAZA NOCLEGOWA

Informujemy, iż podczas turnieju można skorzystać z następującej bazy noclegowej:

 

1. KOMUNIKAT

OTWARTE MISTRZOSTWA WROCŁAWSKIEGO KLUBU SZACHOWEGO GANT HETMAN

POBIERZ KOMUNIKAT W PDF

ORGANIZATOR: WKSz GANT HETMAN,
Aleksander Jankowski tel.: 669363395, mail: 
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Marek Ścisły tel.: 604514545, mail: 
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

TERMIN:  10-12.05.2013 oraz 17-19.05.2013 (drugi i trzeci weekend maja)

UPRAWNIENI DO GRY
Zawodnicy WKSz GANT HETMAN, zawodnicy posiadający ranking FIDE w szachach klasycznych, zawodnicy posiadający co najmniej II kategorię szachową męską, lub I kobiecą. W turnieju mogą również uczestniczyć zawodnicy posiadający III kategorię męską, lub II kobiecą pod warunkiem wolnych miejsc. Miejsca te zostają przydzielone w kolejności zgłoszeń do turnieju.

MIEJSCE ZAWODÓW:
WKSz GANT HETMAN, ul. Św. Antoniego 31 B, Wrocław

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia on-line za pomocą formularza na stronie internetowej klubu - 
www.gant.wroclaw.pl
e-mailem na adres: 
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  W dniu rozpoczęcia zawodów, zgodnie z harmonogramem.

SYSTEM ROZGRYWEK
System szwajcarski na dystansie 9 rund. Tempo gry: 90 minut na partię + 30 sekund na każdy ruch.

PROGRAM ZAWODÓW

10.05.2013 - piątekalt

16:00 - 16:45 – przyjmowanie zgłoszeń i weryfikacja uczestników.

17:00 - I runda

11.05.2013 - sobota

10:00 - II runda, 16:00 - III runda

12.05.2013 - niedziela

10:00 - IV runda, 16:00 - V runda

17.05.2013 - piątek

17:00 - VI runda

18.05.2013 - sobota

10:00 - VII runda, 16:00 - VIII runda

19.05.2013 - niedziela

10:00 - IX runda

Zakończenie kilka minut po skończeniu ostatniej partii turnieju.

PRZEPISY GRY I OCENA WYNIKÓW
Obowiązują aktualne przepisy gry FIDE oraz Kodeks Szachowy. O zajętym miejscu decyduje liczba zdobytych punktów, a w przypadku ich równej ilości będzie decydować punktacja pomocnicza: średni Buchholz, Buchholz, liczba zwycięstw, średni ranking przeciwników. Dopuszczalne spóźnienie na rundę wynosi 30 minut.

WARUNKI FINANSOWE
GM, IM, WGM, WIM zwolnieni z wpisowego. Wpisowe dla pozostałych osób wynosi 80 PLN (w tym opłata klasyfikacyjno-rankingowa i opłata do FIDE).

NAGRODY
Minimalne nagrody: I - 300 PLN, II - 200 PLN. Całkowita pula nagród zostanie podana przed II rundą. W turnieju można również zdobywać szachowe kategorie.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora. Organizator zastrzega sobie prawo do późniejszych zmian w regulaminie. Zawodnicy ubezpieczają się na koszt własny. Liczba miejsc ograniczona do 60 - decyduje kolejność zgłoszeń.